Gusül Abdesti Bayanlarda Nasıl Alınır?
15 Mayıs 2024

Gusül Abdesti Bayanlarda Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Bayan, Gusül abdesti otuz iki farzdan biridir. Gusül abdesti kadın ve erkeğe farzdır. Gusül abdesti alınmadan namaz kılınmaz, oruç tutulmaz yani hiçbir dini görev yerine getirilemez. Gusül abdesti bir anlamda da temizlik demektir. Kadın ve erkeğe göre alınma şekilleri değişiktir. Gusül abdesinin farzı üçtür. Şimdi biz kadınlarda gusül abdesti gerektiren halleri ve nasıl alınması gerektiğini öğrenelim.

Bayanlarda gusül abdesti

Adet hali: Kadınlar ergenlik çağına geldikleri zaman kadınlara özel bir hal olur. Buna adet hali denir. Adet hali kimi kadınlar da yirmi günde bir, kimi kadınlar da ise ayda bir olur. Bu adet hali elli yaşına kadar devam edebilir.

Adet hali kadından kadına değişen bir durumdur. Kimi kadınlarda en azı üç gün, kimi kadınlar da ise en çoğu on gün olarak değişir. Bu süre içerisinde sürekli akıntı olması şart değildir. Gün içerisinde ara sıra oluyor ise bile adet hali sayılır. Eğer adetiniz on günden fazla, üç günden az oluyor ise gusül yapıp ibadetlerinize devam edebilirsiniz. Çünkü bu özür kanamasıdır.

Adet haliniz normal bir şekilde irerleyip adetiniz bitince kadın için gusül yapmak farzdır. Kadınlar adet gördükleri günlerde kılmadıkları namazı kaza etmezler çünkü Allah bağışlamıştır. Ama Ramazan ayında tutmadıkları orucu kaza etmeleri gerekir.

Lohusalık hali: Çocuk doğuran kadınlar da meydana gelen özel bir duruma lohusalık hali denir. Lohusalık hali kadının çocuğu doğurmasından başlar en fazla kırk gün sürer. Lohusalık hali kırk günden önce de sona erebilir. Bu durum da olan bir kadın gusül abdesini alır ve ibadetlerine devam eder. Kırk gününün tamamlanması beklenmez. Lohusalık hali bazen bir süre akıntı kesilir ve sonra devam eder. Akıntının kesildiği bu günler de lohusalık halinden sayılır. Lohusalık hali bitince gusül abdesi almak farzdır. Kadın bu günler de tutamadığı orucu kaza eder. Kılamadığı namazları kaza etmesi gerekmez.

Gusül abdesti Bayan Nasıl Alır

Bayanların özel hali bitince ve cinsi yaklaşımda bulundukları zaman gusül yapmaları farzdır. Bayanlar gusül abdestini almadan önce banyoya girmeden besmele çekerler ve sol ayak ile banyoya girer. Banyoya girdikten sonra eğer tırnakları uzun ise tırnağını keser. Koltuk altı ve özel bölgelerinde kıllanmalar varsa temizlenir. Sonra eller yıkanır ve edep yerleri yıkanır. Sonra sağ avucuna su alır ve ağzına verir ağzında suyu boğazına kadar iyice çalkalar. Bu işlemi üç defa yapar sonra da yine sağ eli ile burnuna burnuna iyice su çeker ve sol eli ile sümkürür.

Sonra yıkanmaya başlanır. Yıkanırken vücudunda iğne ucu kalmayacak şekilde yıkanmalıdır. Yıkanır iken dikkat etmesi gereken yerleri, göbek boşluğu, kulak iç kıvrımları, küpe delikleri, saç dipleri, eğer kilolu ise göbek altı bu yerleri ovalayarak su değdirmesi gerekir ve böylelikle gusül abdestini tamamlamış olur.

Gusül Abdesti Bayan Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Mezi Gusül Gerektirir  mi?

Mezi Gusül Gerektirir mi?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gusül Abdesti Banyodan Önce Mi Sonra Mı Alınır?

Gusül Abdesti Banyodan Önce Mi Sonra Mı Alınır?

Cünüp Nedir? ve Cünüpken Neler Yapılamaz?

Cünüp Nedir? ve Cünüpken Neler Yapılamaz?

Bayanlarda Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Bayanlarda Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Gerektiren Haller Nelerdir?

Gusül Abdesti Gerektiren Haller Nelerdir?

Şafilerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Şafilerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır?